24. veebruar 2022. aastal läheb ajalukku päevana, mil meie naaberriigi juht alustas sõda Ukraina vastu. Meie iseseisvuspäeva hommikul. Meist paljude jaoks oli see ebamugavaks meeldetuletuseks, et iseseisvus ei ole iseenesestmõistetav. Meie idanaaber on pärast kõiki võimalusi areneda normaalseks demokraatlikuks riigiks, langenud imperialistlikke,1000-aastase Venemaa „suureks tegemise“ plaane hauduva juhi meelevalla alla.
Qui bono? Kes saab kasu – nii küsis Vana-Rooma kohtunik Lucius Cassius kriminaalasju uurides. Kellele on see Ukraina vastu ette võetud avantüür kasulik? Meile kui raamatupidajatele on selge, et igasugune sõjaline tegevus on väga suur kulu (Euroopa Parlamendi liikme Riho Terrase 26.02. Twitteri säutsus avaldatud andmetele tuginedes läheb ÜKS päev sõdimist Venemaale maksma 20 miljardit dollarit). Kes on need inimesed Venemaal, kes arvavad, et selliste kulutuste tegemine toob kasu? Ja milles see kasu seisneb? Tundes kaasa meie vene kolleegidele, kes peavad erinevates riigiasutustes ja ettevõtetes need kulud konkreetselt kajastama, tasub mõelda milline on raamatupidamise ja raamatupidaja roll puutudes kokku tavapärasest erinevate tehingute kajastamisega.
Konkreetsemalt – räägime rahapesu tõkestamisest. Teadupärast sai ühes välismaise panga Eesti filiaalis tegutsenud „pesumaja“ tõttu meie riik tõsist mainekahju. Vastavalt Rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse (edaspidi RahaPTS) § 2 lg (1) punktile 7 ning 8 kohaldub RahaPTS nii raamatupidamisteenuse pakkujatele kui ka raamatupidamise või maksustamise valdkonnas nõustamisteenuste pakkujatele. Seega puudutab teema sisuliselt kõiki raamatupidajaid, kes otseselt või kaudselt aitavad ettevõtteid raamatupidamise korraldamisel. RahaPTS-ist tulenevate kohustuste jälgimine on Eestis käesoleval aastal erilise luubi all seoses MONEYVAL hindamisega, mille tulemusena võib sattuda kogu riik nn halli nimekirja. See toob kaasa mainekahju riigi avalikule kuvandile kui ka välispoliitilisest vaatest, negatiivse mõju majandusele ja rahvusvahelisele koostööle (Rahapesu Andmebüroo (RAB), 2022).
ERK raamatupidamisteenuste toimkond on juba varasemalt RahaPTS kohustuste täitmist põhjalikult arutanud ning pakkunud omalt poolt välja ka mõned protseduurireeglid ja näidisdokumentatsiooni (see on kättesaadav kõigile meie raamatupidamisettevõtetest liikmetele). Kindlasti käsitleme teemat ka toimkonna koosolekutel jooksvalt ning oleme saanud täiendavaid materjale RAB-ilt. Suure tõenäosusega tutvub MONEYVAL uurimiskomisjon nii mõnegi raamatupidamisettevõttega lähemalt. Jagame teiega võimalikku infot, kui on täpsemalt teada kas ja kuidas ERK oma liikmete huvide eest peab seisma.
Kvaliteedimärgi projekt toetab RahaPTS-i nõuete täitmist
Eeltoodu valguses on ERK-l heameel tõdeda, et meie kvaliteedimärgi „ERK tunnustatud raamatupidamisettevõte“ projekt toetab igati RahaPTS-i kohustuste täitmist, sisaldades kvaliteedimärgi taotlejale nõuet omada vastavaid protseduure ning nende olemasolu kinnitab sõltumatu siseaudiitor.
ERK-l on heameel teatada, et veebruari lõpu seisuga on Eestis juba 11 ERK tunnustatud raamatupidamisettevõtet, sh nii suuremaid rahvusvahelise taustaga kui ka kohalikke keskmise suurusega tegijaid erinevatest piirkondadest üle Eesti.
Tunnustuse taotlemise teemal palume jätkuvalt saata küsimused aadressil
Nõukoja ja juhatuse tegemistest
15. veebruari koosolekul vaatas juhatus üle 2021. aastaaruande ja arutas üldkoosoleku ettevalmistamisega seotud küsimusi.
22. veebruaril toimus ERK nõukoja korraline videokoosolek, peamine teema oli 2021. aastaaruanne, kodukorra muudatused ning üldkoosoleku päevakord ja hääletusvõimaluste laiendamine eelhääletusega. Veebruari lõpu seisuga on 25. märtsil toimuvale üldkoosolekule registreerunud hulk kohepeal osalejaid, aga pakume ka võimaluse saada osa üldkoosolekust Zoomi vahendusel toimuva otseülekande kaudu. Täpsemad juhised anname nädala-paari pärast.
Märtsi tähtsündmuseks kujunebki meie kõigi jaoks ERK üldkoosolek ja praeguseid arenguid jälgides on meie ürituse toimumise ajaks ka COVID-i lainehari mööda läinud. Loodame igal juhul paljudega teist kohtuda 25. märtsil Laulasmaal, aga seni nautigem läheneva kevade üha valgemaid ja päikseküllasemaid päevi ning hoidkem pöialt, et olukord Ukrainas laheneks ning mõelge kindlasti meie Ukraina kolleegide ja kogu Ukraina rahva abistamise peale (loe lisatud ERK pöördumist sõjapõgenike osas).
Head Eesti Raamatupidajate Kogu liikmed
1. märtsi seisuga on Ukraina sõjapõgenike arv ületanud 500 000 (ÜRO andmed). See arv kasvab jätkuvalt (ennustatakse kuni 7 miljonit) ja lähiajal hakkavad põgenikud tõenäoliselt saabuma ka Eestisse. Kui pikaks ajaks need inimesed peavad Eestisse jääma, on tänastes oludes võimatu ennustada.
ERK palub oma liikmetel aadressile
Slava Ukraini!
ERK juhatus