EESTI
RAAMATUPIDAJATE
KOGU

 

Valitsus kiitis heaks maksukorralduse seaduse muudatused, mille eesmärk on muuta maksumenetlused tänapäevasemaks ja tõhusamaks.

„Maksukorralduse seaduse muudatused aitavad lahendada mitu praktilist probleemi ja tõhustada maksumenetlust. Näiteks aitab see võidelda variisikute probleemiga, kuna menetluse käigus tekib võimalus nõuda kahjud sisse ettevõtte tegelikult juhilt,“ ütles rahandusminister Toomas Tõniste. „See aitab kaasa ausama konkurentsi ja maksukeskkonna loomisele.“

Muudatuse tulemusel väheneb variisikute kasutamise atraktiivsus ja seeläbi pettuste toimepanemine ebaausa maksueelise saamiseks. Samuti on põhjendatud maksuvõla eest panna vastutama ettevõtja, kes on ettevõttele maksuvõla tahtlikult tekitanud ja ettevõte ise seda maksta ei suuda. See eeldab omakorda maksuhaldurilt põhjalikku tõendamiskohustust, mis näitab, et tegu polnud hooletusega.

Muudatused lihtsustavad ka maksu- ja tolliameti töökoormust ning kiirendavad otsuste kättesaamist. Amet saab automaatsete otsuste tegemise ja nende e-templiga kinnitamise õiguse. See võimaldab hoida kokku aega ja kulusid ning teha osa otsuseid arvutiprogrammi abil. Näiteks teatud piirmäärani maksuvõla tasumise ajatamise või käibemaksukohuslaseks registreerimise otsused.

Eelnõuga suurendatakse avaldatava maksuvõla piirmäära seniselt 10 eurolt 100 euroni ja lisaks maksuvõlale avaldatakse ka teised maksu- ja tolliameti hallatavad kohustused – trahvid, sunnirahad ja asendustäitmise kulud.

Edaspidi lõpetatakse ka maksukontrolli liikidena revisjoni ja üksikjuhtumi kontrolli eristamine, kuna praktikas on need omavahel sarnased.

Töötamise registrisse hakatakse muudele andmetele lisaks kandma töötajate ametinimetusi ja töö tegemise asukohta. Andmed on statistikaametile vajalikud riikliku statistika kogumiseks.

Täiendavalt hakkab maksu- ja tolliamet vajadusel maksualast infot edastama kaitseressursside ametile kaitseväekohuslaste ning politsei- ja piirivalveametile Eestis töötavate teiste EL-i riikide kodanike kohta. Välismaalaste kohta andmete esitamine on teatud juhtudel vajalik Eestis ajutise viibimise, elamise ja töötamise tingimuste rikkumiste ennetamiseks ja tõkestamiseks.

Kava kohaselt peaks seadus jõustuma 2019. aasta 1. jaanuaril.

Eelnõu ja seletuskirjaga saab tutvuda SIIN.

Allikas: Rahandusministeerium