Eesti Raamatupidajate Kogu (ERK) on 2004. aastast raamatupidajate kutseandja. Korraldame kaks korda aastas – kevadel ja sügisel – kutseeksamid, mis võimaldab raamatupidajatel oma kutsepädevust kontrollida ja eduka läbimise puhul saada oma kutsetasemele vastav kutsetunnistus. Kutsetunnistus on nagu kvaliteedimärk, mis aitab professionaalsel raamatupidajal tööturul või teenusepakkujana paremini eristuda. Kutsehariduse tasemel raamatupidamist õppinud isikutele on kutseeksami sooritamine kohustuslik.
ERK on eksamite tõhusamaks läbiviimiseks läinud digieksamite teed – kui vanemraamatupidaja, tase 6 kutseeksamit korraldatakse juba kolmandat korda Moodle-i keskkonnas, siis raamatupidaja, tase 5 digieksam toimus esmakordselt. Digieksami eeliseks on testitulemuste automaatne hindamine, st hindajad ei pea enam eksamitöid läbi lappama. Hetkel on vaid loomingulisem kompleksülesannete osa jätkuvalt paberil, kuid ka selle digitaliseerimine on plaanis. Sügiseste eksamite tulemused peavad seetõttu veel veidi ootama.
Digieksamitele ülemineku puhul andsime eksamiülesanded ette ka tehisarule, hüpoteetilisele küberraamatupidajale Arved Arule. Sisuliselt kasutasime OpenAI ChatGPT 4o ja 4o mini versioone ning valikvastustega ülesanded anti ette sisuliselt ekraanipiltidena. Arved Aru suutis neist kenasti sisulise küsimuse ja algandmed välja lugeda ning vastusevariantide hulgast tema arvates õige valiku teha. Testi osas suutis Arved Aru läbida edukalt nii raamatupidaja, tase 5 kui ka vanemraamatupidaja, tase 6 ülesanded, kuigi jäädes parimatele eksaminandidele selgelt alla. Kompleksülesannete puhul eelnimetatud meetod aga enam ei toiminud ning sel viisil saadud vastused, mis eeldasid ka keerukamat vormistamist, jäid alla eksamilävendi. Samas võib olla üsna kindel, et ülesandeid sobivalt tükeldades ning ChatGPT-le prompt-is lisajuhiseid andes, oleks Arved Aru kindlasti edukas. Aga selle katsetamise jätame teiseks korraks, et mitte anda tehisarule eelist, mida eksaminandidel ei olnud.